|
Szorobán - Tanuljunk számolni másképpen!
Egy, a számolás tanulását megkönnyítő eszközt szeretnék bemutatni: a szorobánt. A szorobán ősi számoló eszköz, a kínaiak, majd a japánok közvetítésével terjedt el a világon. Magyarországon a kilencvenes évek elején hódított teret az iskolai matematika oktatásban. Ekkor ismerkedtem meg vele én is, és használom azóta is nagy kedvvel.
Jelenleg a 3.a osztályban heti egy órában tanítom az érdeklődő gyerekeknek a használatát.
Mire jó a szorobán?
Segíti a számok nagyságának, helyi értékének vizuális megértését, megjelenítését. Könnyebbé, gyorsabbá és pontosabbá teszi az alapműveletek végzését. Kiválóan segíti a tízes átlépés tanulását, megértését. Fejleszti a kézügyességet, a finommotorikát. Jól szemléltethető vele a tizedes törtek nagysága. Mivel a gyerekek játéknak tartják az eszköz használatát, nagyon jól motiválja őket, szívesen használják, s közben szinte észrevétlenül fejlődnek.
A versenyzéshez kedvet érző kisdiákok minden évben területi versenyen és kyú vizsgán mérhetik össze tudásukat. Iskolánkban az elmúlt évtizedben sok tanuló – évente általában
5-6 fő - vizsgázott eredményesen a kyú vizsgákon, s kapott erről tanúskodó oklevelet Japánból. Több tanulónk volt ez idő alatt területi és országos szorobánversenyen helyezett.
A felnőttek is könnyen elsajátíthatják a használatát, ezért minden évben a szülőknek is tartok szorobán bemutató foglalkozást. Természetesen kerületi bemutatókat is tartok, ahol tanítótársaimnak mutatom meg, hogyan lehet a szorobánnal tanítani.
Folyamatosan tartom a kapcsolatot Mátyásné Kokovay Jolánnal, a Magyar Szorobán Társaság elnökével, aki rendszeresen ellát szakmai anyagokkal.
Honlapunkon olvasható azoknak a gyerekeknek a neve, akik sikeresen vizsgáztak.
2015. május 28-án látogatást tett egy szorobán órámon Miyanaga Hidetaka úr a Tokyo TV forgatócsoportjával és felvételt készített az óráról. A felvételt a Miraiseiki Zipangu (Japán a jövő században) című műsorban láthatták a Tokyo Tv nézői.
Kecskeméthyné Mezősi Annamária
Archív 2017.
|
|