|
Az iskola rövid története az alapítástól napjainkig:
Az "új Kossuth" iskola kerületünk legfiatalabbja, de történetét a régmúlt idõben kell kezdeni. A Kossuth utca az Öregfalu legrégebbi utcája, megvolt már akkor is, amikor a mai Palota meg sem született. Régi neve Pataksor, 1893-ban találni adatot arra, hogy ekkor már az utca neve Kossuth.
Iskola - ha csak falusias is - régóta volt a Kossuth utcában. Nem is egy, hanem kettõ. Az 1890-es években Rákospalotán a négy katolikus iskola közül az egyik a Kossuth u. 49. alatt volt. Az 1786-ban, a Kossuth utca 10. alatt épített református templomot miután 1941-ben lebontották, iskolát építettek a helyén.
Az 1980-as évek elején, a környéken egy kisebb, de rohamosan bõvülõ új lakótelep épült, melynek szüksége volt egy korszerû, nagyobb iskolára.
Nevelési programjuk a kezdetektõl: "Nyelvi, irodalmi és kommunikáció" program (NYIK).
1986. Átadták az új, 16 tantermes iskolát.
1988. A növekvõ gyermeklétszám 24 tanulócsoportban folytatta tanulmányait.
1991. A Fõvárosi Pedagógiai Intézet "NYIK"-es bázisiskolája lett az intézmény. 30 órás akkreditált tanfolyamot indítottak. Vezetõ: Kecskeméthyné Mezõsi Annamária.
1992. Finn pedagógusok, pszichológusok látogatása az iskolában. Megkezdték a szorobán használatát (matematika órán vagy szakkörben).
Ettõl az évtõl kezdve minden évben bemutatják az osztályok a szülõknek egy délutáni mûsor keretében. hogy "Mit tudunk Mi?".
Elkezdõdött a szorobán oktatása matematika órán vagy szakkör keretén belül.
1993. Ettõl az évtõl kezdve iskolánkban tartják a kerületi zeneiskola kihelyezett óráit.
Megalakul az iskolai "Együtt a Gyermekekért az Egészségért Alapítvány".
1994. Kerületi továbbképzéseket tartottak (7 éven keresztül) az anyanyelvi nevelés egy-egy területén.
1996. Ettõl az évtõl kezdve rendezzük meg az Október 23. emlékfutást, melyen 8x1 iskolakörös váltófutásban (4 fiú-4 lány) szerepelnek az osztályok.
1997. KossuThalesz kerületi matematika verseny meghirdetése.
1999. Intézményi átszervezés során az iskolát két óvodával összevonták Kossuth Nevelési-Oktatási Központ néven. Hagyományteremtõ szándékkal meghirdették a "Népmûvészet Palotai Mestere" és a "Népmûvészet Palotai Kismestere" pályázatot 9 kategóriában. Sikeres pályázatot nyújtottak be a Tempus Közalapítványnál a Comenius program keretében. Partneriskolájuk lett: Enköping (Svédország), Braintree (Nagy-Britannia) A partneriskolák cserelátogatásai, svéd és angol küldöttségek fogadása (2000-2002).
2000. Elkezdõdik iskolánkban a német nemzetiségi oktatás. Létrejött az iskola bábcsoportja Oriskó Péterné vezetésével. Intézményünk részt vett a Comenius 2000 Minõségirányítási Programban.
2002. Drogprevenciós munkaközösség jött létre. Az "Egységesebb Iskoláért Hálózat Magyarországi Egyesülete" tagja lett az intézmény. Csatlakozunk a "Kezeskedünk" mozgalomhoz, amely a gyermeki jogok megismertetését tûzte ki célul. Ebben az évben adjuk ki elõször az Év Óvonõje, Tanítója, Tanára, Technikai dolgozója díjat, és a "Tiszteletbeli Szülõ" dijjal köszönjük meg a legtöbbet segítõknek a munkájukat.
2005. "Játszva olvassunk, olvasva játsszunk!" irodalmi vetélkedõt hirdettünk meg a kerület alsó tagozatos tanulói részére.
2006. 20 éves fennállásunkat ünnepeltük.
2007. Márciustól új honlappal büszkélkedhetünk, mely részletes, minden igényt kielégítõ információkkal szolgál intézményünkrõl.
Szeptembertõl büfé üzemel az iskolában, a tanulók és dolgozók kényelmét szolgálva.
Szintén szeptembertõl több éves kihagyás után újra bevezettük az osztályfõnöki órákat.
Ettõl az évtõl kezdve minden évben megrendezzük az egész napos Gyermek- és Sportnapot.
2008. A reneszánsz évet nagyszabású rendezvénnyel ünnepeltük.
Hon és népismereti kerületi versenyt hirdettünk meg a német nyelv gyakorlására.
2011. Augusztus 1-jével intézményi átszervezés kapcsán a két óvodától különválva, önálló intézményként folytatjuk munkánkat. Ezzel egy idõben megszûnt önálló gazdálkodási jogkörünk. Ekkor nevünk Rákospalotai Kossuth Lajos Általános Iskolára változott.
2013. Január 1-tõl az iskola fenntartója a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK). Ettõl az évtõl az iskola új neve Budapest XV. Kerületi Kossuth Lajos Általános Iskola.
2015. Szeptember 1-én kezdtük el iskolánk 30. tanévét. E jeles évfordulót méltóan megünnepeltük különbözõ rendezvények keretén belül.
2016. A kerületi Szépkiejtési verseny megrendezése elsõ alkalommal.
2017. Január 1-tõl az iskola fenntartója és mûködtetõje az Észak Pesti Tankerületi Központ (1165 Budapest, Jókai u. 6.).
Igazgatók:
- Pataki Tamás (1986-1987),
- Bajczár Jánosné (1987-1999),
- Deák János (1999-2006),
- Szalayné Kirádi Éva (mb. 2006),
- Bikfalvi Borbála (2007-).
| |